Татарстанда 13 меңнән артык газ-мотор транспорты файдаланыла

2023 елның 27 гыйнвары, җомга

27 гыйнварда Үзәк директоры Марат Әхмәров республикада газ-мотор ягулыгын куллануны киңәйтү мәсьәләсе буенча киңәшмәдә катнашты. Киңәшмәне Министрлар Кабинеты Аппараты җитәкчесе Шамил Гафаров үткәрде.

ТР сәнәгать һәм сәүдә министры Олег Коробченко үз чыгышында хәбәр иткәнчә, республикада транспортны яңадан җиһазлау һәм техник хезмәт күрсәтү буенча 12 аккредитацияләнгән пункт эшли. 2022 елда федераль һәм республика бюджетларыннан транспорт җиһазлау чыгымнарын компенсацияләү өчен 134 млн сумнан артык субсидия бүленгән.

Узган ел республикада КПГ да 334 транспорт чарасы (компримировкаланган табигый газ) һәм 174 - сыекландырылган табигый газ) сатып алынган. Татарстанда барлыгы 13 мең берәмлектән артык транспорт газ-мотор башкаруында файдаланыла.

2023 елда КПГда тагын 1310 транспорт чарасы күчерү планлаштырыла, шул исәптән дәүләт машинасы, СПГда - 1690 йөк техникасы, 75 юл-төзелеш һәм 17 берәмлек авыл хуҗалыгы техникасы.

«СПГда техниканы алга таба арттыру һәм аны куллануны арттыру өчен төп юнәлеш техниканы ремоторизацияләү (двигательне традицион ягулыкка газ ягулыгына алыштыру) булырга мөмкин. Хәзерге вакытта мондый двигательләр КАМАЗ чыгара. Әлеге проектны гамәлгә ашыру - республиканың лидерлыгын саклап калу өчен реаль мөмкинлек, ә иң мөһиме мәгълүматны саклауны һәм верификацияләүне, заявкаларны кабул итүнең һәм субсидияләр бирүнең ачыклыгын һәм оперативлыгын тәэмин итү», - дип билгеләп үтте Олег Коробченко.

Сынау проекты сыйфатында Татарстан Республикасының Энергия ресурслары эффективлыгы технологияләре үзәге һәм Холдинг РариТЭК беренче этапта Чаллы шәһәренең 14 дизель коммуналь техникасы ремоторизациясен үткәрергә планлаштыралар.