Россия төбәкләре транспорт өчен табигый газга ихтыяҗны арттырды

2024 елның 7 августы, чәршәмбе

Россиядә газ-мотор ягулыгы базарында 2024 елның беренче яртыеллыгына йомгак ясалды.

Транспортта табигый газ куллану лидерлары булып Ростов өлкәсе, Краснодар крае һәм Татарстан Республикасы кала. Гыйнвардан июньгә кадәр бу төбәкләрдә барлык операторларның метан заправкаларында 50,4 млн, 36,5 млн һәм 28,5 млн кубометр метан сатылган.

Кайбер төбәкләрдә экологик ягулык куллануның сизелерлек артуы күзәтелә.

Пассажирлар паркын яңарту исәбенә Әстерхан өлкәсендә табигый газ куллану арта бара - 2023 елның шул ук чоры белән чагыштырганда 68%.

Сахалин өлкәсендә һәм Камчатка краенда сату күләмнәре 40 процентка арткан. Бу төбәкләрдә уңай динамика нигездә хакимият органнары тарафыннан базарга ярдәм итүне билгели.

Калмыкия Республикасында табигый газны мотор ягулыгы буларак сату 30 %ка артты. Куллануның төп өлеше - 90% - монда Волгоград, Әстерхан, Ставрополь, Ростов-на-Дон һәм Краснодар ягына таба транзит транспортка туры килә. Моннан тыш, узган елның шул ук чоры белән чагыштырганда 11 тапкыр такси заправкалары күләме арткан, 28 тапкыр - шәһәр пассажир ташучысы МАУ "Элистин шәһәр транспорты" транспорты. Хәзерге вакытта Элисты администрациясе тарафыннан шәһәр маршрутлары өчен 20 яңа газ-мотор автобусы сатып алуга тендер игълан ителде.

Беренче яртыеллыкта метаннан 24 процентка күбрәк метанны Ямал йөртүчеләре кушкан. Нигездә үсеш метанда җәмәгать транспорты паркларына яңа автобуслар керүне тәэмин итә, шул исәптән Ноябрьск, Яңа Уренгой, Лабытнанги, Муравленко.

Ленинград, Калининград, Воронеж һәм Тула өлкәләрендә үсеш 10% һәм аннан да күбрәк теркәлгән. Әгәр Ленинград өлкәсендә бу нигездә метанда 70 яңа автобус маршрутларына чыгу нәтиҗәсе булса, Калининградта - "Газпром газомоторное топливо" маркетинг программаларында таксопаркларның актив катнашуы һәм туристлык агымы арту белән бәйле рәвештә такси хезмәтләренә ихтыяҗ арту.

Исегезгә төшерәбез, 2024 елның алты ае нәтиҗәләре буенча Россиядә табигый газда автомобильләр җитештерү 290%ка, "Газпром газ-мотор ягулыгы" маркетинг программалары буенча транспортны яңадан җиһазлау - 46%ка арткан.

Ел башыннан шулай ук федераль һәм төбәк дәрәҗәләрендә базарга дәүләт ярдәме чаралары да киңәйтелгән. Июньдә РФ Хөкүмәте тарафыннан транспорт чарасының бер берәмлегенә 30% ка субсидия күләмен арттыру турында карар кабул ителде, йөк транспортын ремоторизация ярдәмендә яңадан җиһазлауга субсидия күләме 2,8 тапкырга арттырылды.

Россиядә беренче булып метанда транспорт өчен түләүле юл буенча Башкортостан Республикасы ташламалы юлны кертте. Уфадан "Көнчыгыш чыгу" буенча мондый машиналар хуҗалары өчен ике тапкыр арзанрак булачак.

2024 елның 1 гыйнварыннан метанда машиналар хуҗалары өчен транспорт салымына ташлама беренче тапкыр Тула өлкәсендә кертелде. Ленинград өлкәсендә шундый ук преференциянең гамәлдә булу вакытын озайту турында карар кабул ителде.

Беренче яртыеллыкта барлык операторлар станцияләреннән транспортны ягулык белән тәэмин итүгә 700 млн кубометрдан артык компримировкаланган табигый газ җибәрелгән. Мондый күләмдә ягулык куллану парник газларын чыгаруны 1,3 млн тоннага киметергә мөмкинлек бирде. Мондый күләмне компенсацияләү өчен, мәйданы 367 мең гектардан да ким булмаган урман кирәк булыр иде.

Метанны һавага озату нәтиҗәсендә шулай ук 22 мең тонна пычраткыч матдәләр эләкмәгән. Күләме буенча корымлы өч зур йөк составы кебек.

Гадел рәвештә:

Июнь ахырына, "Газпром газомоторное топливо" мониторингы мәгълүматлары буенча, Россиядә төрле операторларның 950дән артык автомобиль газ тутыру компрессор станцияләре эшли. Шуларның 500 дән артыгы АГНКС Группа Газпром.