2024 елдан башлап Татарстанда электромобиль хуҗалары салым түләмәячәк

2023 елның 14 сентябре, пәнҗешәмбе

Татарстан 2024 елдан биш елга электр карлары хуҗаларын транспорт салымын түләүдән азат итәчәк. Ташлама шулай ук автобусларга, йөк машиналарына, мотоциклларга һәм электр двигателе булган мотороллерларга да кагылачак. Татарстан Мәскәүдән соң электр транспорты өчен заряд станцияләре саны буенча икенче урында тора, ләкин җиһазлар табыш китерми: төбәктә барлыгы 300 электрокар. Депутатлар 2030 елга республика юллары буйлап 4,3 мең электромобиль йөрүен тели.

Пәнҗешәмбе көнне Татарстан Дәүләт Советы берьюлы өч укылышта «Транспорт салымы турында» төбәк законына үзгәрешләр кабул итте, аны электр двигательләре белән генә җиһазландырылган транспорт чаралары хуҗаларын түләүдән азат итте. Ташлама 2024 елның 1 гыйнварыннан 2028 елның ахырына кадәр гамәлдә булачак. 2029-2030 елларда Татарстанда электр транспорты милекчеләре салымның 50% ын гына түләячәк.

Дәүләт Советы утырышында үзгәрешләр проектын аның автордашы, “Бердәм Россия” әгъзасы Илдар Шамилов тәкъдим итте, ул КамАЗның профсоюз оешмасын җитәкли. Ул ташлама электр двигателе булган җиңел автомобильләргә, йөк транспортына, автобусларга, мотоциклларга һәм мотороллерларга карата таралачак, дип белдерде. «Максаты - электр транспорты чараларыннан файдалануны стимуллаштыру һәм безнең республикада заряд инфраструктурасын үстерү», - дип аңлатты депутат. Исегезгә төшерәбез, кабул ителгән программа 2024 елга республикада электр двигательләре белән транспорт өчен кимендә 194 заряд станциясе эшләргә тиеш. Төбәктә аны финанслау күләме 322,7 млн сум тәшкил итә, шуның 317 млн сумы федераль акча.

Хәзер Татарстанда электромобильләр популярлык казанмый. Илдар Шамилов Эчке эшләр министрлыгы мәгълүматларын китерде, аның нигезендә төбәктә ел башына электр двигательләре белән 299 транспорт чарасы теркәлгән.

Дәүләт Советының Бюджет, салымнар һәм финанс комитеты әгъзасы Рифнур Сөләйманов киләсе елда кабул ителгән кануннан бюджет югалтулары 2,9 млн сум тәшкил итәчәк, дип хәбәр итте. Әмма бу преференция, аның сүзләренчә, "экологик чиста транспорт сатып алуга стимул бирәчәк" һәм шуның белән "республика транспорт системасын электр мобильләре базарын үстерүгә һәм экологик яңартуга ярдәм итәчәк". Шулай ук ул кабул ителә торган чара "гомумдөнья тенденциясенә туры килә", дип билгеләде.

Әмма узган атнада бюджет комитеты башлыгы Леонид Якунин билгеләп үткәнчә, Татарстан башлыгы Рөстәм Миңнеханов башта биш елга түгел, ә ике елга гына ташламалар кертүне хуплады. Моңа җавап итеп, единоросс проектының автордашы Роман Мугерман электромобиль хуҗалары инде федерациянең 35 субъектында (шул исәптән Мәскәүдә) салым түләүдән азат ителгән, ә «тагын унлап ташлама керткән»: «Шуңа күрә без куып җитә торганнар». Ул 2030 елга Татарстанда 4,3 мең электромобильгә кадәр пәйда булыр дип уйлый.

Комитет әгъзасы Леонид Барышев ул вакытта "Татарстан Мәскәүдән соң заряд станцияләре белән тәэмин ителеш буенча икенче урында, әмма без нульлеләр", дип билгеләде. "Без эчке янулы двигательне Көнбатышка караганда яхшырак уйлап чыгармыйбыз. Әмма электр платформасын куллану - сәнәгатьне үстерүнең иң арзан варианты. КамАЗның хәзер халык автомобилен электр белән ясарга тырышуы, аның уңышы аны сатып алырга теләүгә бәйле булачак ", - диде Барышев әфәнде. Ул ассызыклаганча, "барлык автопилот проектлар, айтиш чишелешләр электр двигательләрендә бара".

Шуны да билгеләп үтәргә кирәк, закон проекты авторларының икесе дә инде ун елдан артык электробуслар эшләү белән шөгыльләнүче КамАЗ компанияләре төркеме белән бәйле. Аларның серияле җитештерүе 2018 елда НефАЗ заводында эшләтеп җибәрелде ("КамАЗ кызы"). Моннан тыш, КамАЗ "Атом" электрокарын эшләүдә катнашкан (проектның төп инвесторлары - предприятие башлыгы Сергей Когогин һәм бизнесмен Рубен Варданян). Машиналарның беренче сериясе 2025 елның июнь аена чыгарылышка билгеләнгән.

"Автостат" агентлыгы мәгълүматлары буенча, 2023 елның 1 июленә Россиядә 26 меңнән артык электромобиль саналган. Бу үзебезнең бөтен автопаркның 0,06%.

Александр Коряковның Фотосы