Үзәк хезмәткәрләре коронавирустан узуның мөһимлеге турында лекция тыңладылар

2021 елның 29 июне, сишәмбе

Бүген Россия Кулланучылар күзәтчелеге хезмәтенең Татарстан Республикасы буенча идарәсе җитәкчесе урынбасары Любовь Авдонина коронавирустан вакцинация узуның мөһимлеге һәм аннан баш тарту нәтиҗәләре турында үзәк хезмәткәрләре өчен лекция үткәрде. Лекция барышында шулай ук дөньяда, Россиядә һәм Татарстан Республикасында кыска вакытлы инфекция йоктыру күрсәткечләре дә каралды. Любовь Авдонина билгеләп үткәнчә, массакүләм вакцинация пандемияне һәм альтернативаларны туктатуның бердәнбер нәтиҗәле ысулы булып тора. COVID-19 га каршы массакүләм вакцинация иң кызган вакытта. Әмма прививканың ничек эшләвен һәм вакцинациядән соң һәм үзен ничек тотарга кирәклеген бөтен кеше дә белми, шуңа күрә прививкаларга ашыкмыйлар.

• Кем авырган - вакцинацияләнергә кирәкми? Хәтта инфекция кичерүчеләргә дә прививкадан баш тартырга кирәкми. Иммунитет авырудан соң тотрыклы түгел һәм вакыт узу белән COVID-19 га антител саны кими һәм кабат йоктыру куркынычы туа. Күчерелгән COVID-19 иммунитеттан соң 5-6 айга кадәр саклана.

• Беренче прививкадан соң йоктыру куркынычы бармы?  Инфекциягә каршы торучылар вакцинациянең беренче этабыннан соң берничә көн узгач барлыкка килә, ләкин аларны тулы кыйммәтле саклану өчен җитәрлек түгел әле. Әгәр инде авырудан соң антитәннәр бар икән - вакцинациянең беренче этабыннан соң, аларның саны тизрәк арта һәм яклау тизрәк булачак.
  • Прививкадан соң югары температура - бу куркынычмы? Температура арту һәм хәлсезлек - организмның "агент" белән очрашуга нормаль реакциясе генә, организм чит аксымны "истә калдыра" һәм алга таба чын вирус белән очрашканда яклау - антитәнне барлыкка китерә. Антибитның дәрәҗәсе организмның үзенә бәйле. Дөньяда 10% кешенең иммунитеты эшләнми.
  • Прививка алдыннан коронавирусга һәм антителга тест тапшырырга кирәкме? Вакцинация симптомсыз агым вакытында коронавирус инфекциясе сәламәтлеккә зыян китермәячәк, ә менә аннан файда ачык күренә. Антителның булуы каршы килү түгел, вакцина организмның җавабын һәм аларның санын арттыра гына.

•

Хроник авырулар һәм өлкәннәргә прививка ясап буламы? Һичшиксез. Бердәнбер шарт - хроник авыруның кискенләшүеннән тыш вакцинацияләнергә кирәк. Һәм, әлбәттә, прививка ясаганчы, үзенең дәвалаучы табибына мөрәҗәгать итү яхшырак. 60 яшьтән өлкәнрәк затлар - риск төркеме, аларның ковид аеруча авыр уза.

• Вакцинадан соң иммунитет күпмегә җитәчәк? Иммунитетны өйрәнү дәвам итә. Беренче нәтиҗәләр - иммунитет ким дигәндә 1 елга саклана (грипп вакытындагы кебек). Мөгаен, вакцинация алга таба ел саен (кайбер вакциналар өчен) яки 2-3 елдан соң булыр.