2023 елның 12 декабре, сишәмбе

2023 елның 8 декабрендә Татарстанның агробизнес кадрларын яңадан әзерләү институтында («ТИПКА» өстәмә һөнәри белем бирү ФДБМУ) «Хезмәт җитештерүчәнлеге» милли проекты кысаларында авыл хуҗалыгында сакчыл җитештерү кертү» темасына киңәшмә узды.

Киңәшмәдә «ТИПКА» өстәмә һөнәри белем бирү ФДБМУ ректоры вазыйфаларын вакытлыча башкаручы, икътисадый фәннәр кандидаты Николай Титов, Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгының кече хуҗалыкларны үстерү бүлеге башлыгы Александр Молокин, «Татарстан Республикасы ЦЭТ» ДАУның хезмәт җитештерүчәнлеген анализлау һәм фаразлау бүлеге башлыгы Владислав Бурдиков һәм Татарстан Республикасы районнарының авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек идарәләренең икътисад хезмәтләре башлыклары катнашты.

Залда шулай ук Татарстан Республикасы авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министры урынбасарлары Ленар Гарипов, Баязитов Гелюс һәм Яшин Дмитрий катнашты, бу, һичшиксез, агросәнәгать комплексында хезмәт җитештерүчәнлеген арттыру мәсьәләсенең актуальлеген ассызыклады.

Владислав Бурдиков «Хезмәт җитештерүчәнлеге» милли проекты буенча агымдагы нәтиҗәләр турында сөйләде, катнашучы предприятиеләрнең гомуми санында (239 предприятие) икенче урында авыл хуҗалыгы предприятиеләре - 19 % (46 предприятие), беренче урында сәнәгать һәм сәүдә предприятиеләре - 51 % (123 предприятие) булуын билгеләп үтте.

Очрашуда авыл хуҗалыгы линиясе буенча гамәлгә ашырылган проектларның якты мисаллары тәкъдир ителде - «АГРОФИРМА РАССВЕТ» АХҖК, «КАМСКИЙ БЕКОН» ҖЧҖ, «ЛЮБОСЛАВА» ҖЧҖ, «КАСЫМОВСКИЙ» МБИНАТ ҖЧҖ, «НАБЕРЕЖНОЧЛЬ ХЛАДОКОМБИНАТЫ» ААҖ һәм башкалар.

Мәсәлән, динамик рәвештә үсә торган авыл хуҗалыгы предприятиеләренең берсендә - РАССВЕТ АГРОФИРМЕ мегафермада сыерларны сөт җитештерү агымында ашату процессын оптимальләштерде. Проект агымдагы елның мартында башланган һәм октябрьдә төгәлләнгән.

Татарстан Республикасының хезмәт җитештерүчәнлеге өлкәсендә Төбәк компетенцияләр үзәгенең эксперт ярдәме белән предприятиегә түбәндәгеләр ирешә:

• 566 миннан 509 минга кадәр сыерларны ашату вакытын кыскарту (10%);
  • бер кешегә тәүлеккә 1,52 тоннадан 1,78 тоннага кадәр (17 %) продукция чыгаруны арттырырга.

Икътисадый файда 25 млн сум тәшкил итте.

Моңа гади идарә карарлары хисабына ирешелде: складта азык ингредиентларын адреслы саклау системасын кертү, азык алучыларны вакытында төяү, фиксация белән җитештерү анализын алып бару һәм аларны оператив хәл итү өчен Андон мәгълүмат идарәсе инструментын урнаштыру һәм башкалар.

«Сакчыл җитештерү методикаларын белү игенчеләргә җитештерүнең күп кенә проблемаларын нәтиҗәле хәл итәргә ярдәм итә. Нәтиҗәдә җитештерүчәнлек арта, ә авыл хуҗалыгы предприятиесе көндәшлелеккә сәләтле була бара», - дип нәтиҗә ясады Николай Титов.