Татарстан Республикасы газ-мотор ягулыгы базарын үстерү дәрәҗәсе буенча рейтинг икенче урынны алды

2021 елның 24 августы, сишәмбе

Татарстан Республикасы Идел буе федераль округы территориясендә газ-мотор ягулыгы базарын үстерү лидеры һәм Россия Федерациясендә иң уңышлыларның берсе. Татарстан Республикасында социаль-икътисадый үсешнең югары дәрәҗәсе. Биредә М-7 федераль трассасы уза, шулай ук М-12 трассасы төзелә. Төбәктә ГМТ базарын үстерү буенча актив эш алып барыла. Татарстан ГМТга транспорт чараларын яңадан җиһазлауны субсидияләү механизмын уйлап тапкан һәм кулланган РФнең беренче төбәге булды. Әлеге чара гамәлдә булган чорда төбәктә 2016 елдан 2019 елга кадәр 4,2 мең берәмлек техника яңадан җиһазландырылган. Бу уңышлы тәҗрибә 2020 елдан башлап метанга транспортны яңадан җиһазлауны субсидияләү федераль дәүләт программасы нигезенә салынды. Татарстан территориясендә иң эре газ-мотор техникасын җитештерү локальләштерелде. 2020 елда «КАМАЗ» ГАҖ һәм «РариТЭК» АҖ 4 меңнән артык бер. җитештергән. ТС на КПГ. Татарстанда мотор ягулыгы сыйфатында сыекландырылган табигый газ базарын формалаштыру буенча эш алып барыла. 2020 елның августында Россиядә беренче СПГ - «Чайка СПГ» елга судносын суга җибәрү гамәлгә ашырылды.

«2020 ел рейтингы бу мөһим процессның һәр катнашучысы эшенә нәтиҗә ясау өчен нигез булып тора», - дип йомгаклады «Газпром газ-мотор ягулыгы» генераль директоры Тимур Соин.

Транспортта альтернатив ягулык куллану исәбенә транспортта транспортта транспорт чыгымнарының кимүе гражданнарның милли иминлеге һәм сәламәтлеге мәсьәләләренә карый. Экспертлар төркеменең яңа тикшеренүе нигезендә «җәмәгать транспортына һәм коммуналь техникага газ мотор ягулыгын куллануны киңәйтү, Россия халкының үлемен 2,8 мең кешегә киметергә мөмкинлек бирәчәк, ә икътисадый чыгымнар - ел саен 152,3 млрд. сумга».

Рейтинг Россия Федерациясе субъектларында мотор ягулыгы сыйфатында табигый газ (метан) куллануның агымдагы торышын объектив бәяләү максатында оештырылды.

«Газ-мотор ягулыгы базарын үстерү безнең илдә «Газпром» ГАҖнең төбәкләрне газлаштыру буенча эшенең мөһим өлеше булып, югары социаль әһәмияткә ия», - дип билгели рейтинг басмасында «Газпром» ГАҖ Директорлар советы рәисе Виктор Зубков.

Үткәрелгән аналитик эш безнең илдә газ-мотор ягулыгы базарын формалаштыруның башлангыч этабы уңышлы тәмамлануын күрсәтте.

Россия Федерациясе соңгы елларда эшләнгән тәҗрибәне һәм иң яхшы чит ил практикаларын куллануны файдаланып, газ-мотор тармагын үстерүнең сыйфат ягыннан яңа баскычына чыга, бу икътисадның транспорт секторының экологик йөкләнешен киметү һәм декарбонизация буенча глобаль тенденцияләр яктылыгында аеруча әһәмияткә ия.

«Рейтингта катнашучы 30 регион 50 балл һәм югарырак бәя алды. Бу бүгенге көндә бөтен ил буенча иң яхшы тәҗрибәләрне алга таба тиражлау өчен җитәрлек тәҗрибә туплануы турында сөйли, - диде басма презентациясендә «Газпром газ-мотор ягулыгы» компаниясенең генераль директоры Тимур Соин, ул «Газпром» ҖАҖ тарафыннан газ-мотор ягулыгы базарын үстерү буенча Россия Федерациясенең бердәм операторы булып тора. Ул Россия төбәкләрендәге хезмәттәшләренә, автомобиль җитештерүчеләренә һәм тармакта катнашучыларның барысына да башкарылган эшләре өчен рәхмәт белдерде.

2020 елда базарны үстерү дәрәҗәсен бәяләү җиде төп күрсәткеч буенча үткәрелде: мотор ягулыгы сыйфатында табигый газны куллану күләме, газ ягулыгы инфраструктурасы үсеше, метанда автопарк, базарга ярдәм итүнең гамәлдәге региональ чаралары, газ мотор ягулыгын куллану динамикасы, газ ягулыгын куллануның нәтиҗәлелеге, «Энергетиканы үстерү» дәүләт программасының «Газ-мотор ягулыгы базарын үстерү» ярдәмче программасы индикаторларын үтәү.