2021 елның 23 июне, чәршәмбе

2021 елның 15 июнендә Россия аша Санкт-Петербургтан Владивостокка кадәр электромобиль автоузышы тарихында беренче тапкыр старт алды.

Автоузышны оештыручы булып Portal Energy компаниясе тора, ул үз чиратында шәһәрләрдә үз хисабына үзләре җитештергән заряд станцияләрен урнаштырырга ниятли. Автоузыш барышында Россиядә заряд инфраструктурасын үстерү турында фильм төшереләчәк.

Бүгенге көндә Татарстан Республикасында электромобильләр өчен заряд инфраструктурасын үстерүнең төбәк программасы эшләнә.

Электр заряд станцияләрен урнаштыру өлешендә түбәндәге мәйданчыкларны урнаштыру мөмкинлеген карыйлар:

- Казан шәһәрендә «Горки Парк» сәүдә үзәге территориясендә (Р.Зорге ур., 11б);

- Чаллыда «Санрайз Сити» сәүдә үзәгендә (55.750937, 52.407969) һәм «СитиМолл» сәүдә үзәгендә (55.745342, 52.380544) парковкаларда.

Хәзерге вакытта Татарстан Республикасы Сәнәгать һәм сәүдә министрлыгында Үзәк катнашында Татарстан Республикасында электр мобильләре өчен заряд инфраструктурасын үстерү мәсьәләсе буенча эшлекле очрашулар алып барыла.

Автопробег турында мәгълүмат.