«Газ-мотор ягулыгы базарын үстерү» түгәрәк өстәле утырышында директорның үсеш буенча урынбасары Е.В. Мартыновның катнашуы

2021 елның 9 июне, чәршәмбе

2021 елның 7 июненнән 11 июненә кадәр Казанда Саха Республикасы Хөкүмәте әгъзалары (Якутия) катнашында «Татарстан Республикасында Якутия көннәре» беренче төбәкара форумы уза.

9 июньдә  үзәге үсеше буенча директор урынбасары Е.В. Мартынов «АльфаСервис» ҖЧҖ мәйданчыгында, шулай ук ​​якут ягы белән берлектә Татарстан Республикасы Сәнәгать һәм сәүдә министрлыгында «Газ-мотор ягулыгы базарын үстерү» түгәрәк өстәнда утырышты.

«Татарстан Республикасы газ-мотор ягулыгы базарын үстерүгә зур игътибар бирә. 2013 елдан газ-мотор ягулыгы базарын үстерү буенча дәүләт программасы эшли, 2018 елдан Татарстан Республикасы территориясендә АГНКС төзү буенча дәүләт программасы эшли. Әлеге программаларны гамәлгә ашыру кысаларында хәзерге вакытта республикада табигый газга (метанга) 6 мең берәмлектән артык транспорт чарасы кайтарылды, газ-мотор башкаруында 3 мең берәмлектән артык техника сатып алынды, республика территориясендә 28 АГНКС урнашкан» - дип сөйләде Татарстан Республикасы сәнәгать һәм сәүдә министры урынбасары Тимур Саматов үзенең чыгышы кысаларында.

Ул билгеләп үткәнчә, 2021 елда әлеге эш дәвам итәчәк. Транспорт чараларын табигый газга (метанга) яңадан җиһазлау эшләрен субсидияләүгә федераль бюджеттан финанслауны исәпкә алып, Татарстан Республикасы бюджетыннан 138 млн. сумнан артык акча каралган, АГНКС төзелешен субсидияләүгә 250 млн. сумнан артык акча каралган.