Россия Икътисади үсеш министрлыгы "Хезмәт җитештерүчәнлеге" милли проектының йомгаклау рейтингын тәкъдим итте

2023 елның 7 декабре, пәнҗешәмбе

РФ субъектының 52 субъекты "Хезмәт җитештерүчәнлеге" милли проект рейтингы лидерлары төркеменә керде, аны Хөкүмәт Рәисенең беренче урынбасары Андрей Белоусов җитәкли. Татарстан Республикасы 2022 елга йомгаклау рейтингында икенче урынны алды.

"Төбәкләр җитәкчелеге үз җитештерүчәнлеген арттырган һәр предприятиенең җирле икътисадны үстерүгә өстәмә стимул бирүен аңлый. Хезмәт җитештерүчәнлеген арттыру буенча проектларның яртысы диярлек компетенцияләрнең төбәк үзәкләре тарафыннан гамәлгә ашырыла. Һәм аларның нәтиҗәлелеге арта. Рейтингта милли проектка предприятиеләрне җәлеп итү буенча план булган 68 регион катнаша. Әгәр 21 елда лидерлар төркемендә РФнең 18 субъекты булса, хәзер 52. Лидерлар төркемендә конкуренция дә артты, бу милли проектны урыннарда сыйфатлы гамәлгә ашыру турында сөйли», - диде икътисадый үсеш министры урынбасары Мурат Керефов.

Рейтингны Икътисади үсеш министрлыгы "ФЦК" АНО белән берлектә, федераль субсидия ярдәмендә предприятиене милли проектка җәлеп итүче төбәкләр арасында төзегән. Җитештерүчәнлекне арттыруда иң яхшы тәҗрибәләрнең киң таралуы исәпкә алынды. Предприятиеләргә адреслы ярдәм күрсәтү проектларын гамәлгә ашыру сыйфаты, региональ командаларның башкарма һәм касса дисциплинасы һәм предприятиеләрдә хезмәт җитештерүчәнлеген турыдан-туры үстерү бәяләнде.

Исегезгә төшерәбез, «Хезмәт җитештерүчәнлеге» милли проекты заманча җитештерү культурасын формалаштыруга юнәлтелгән. Экспертлар бизнеска эчке ресурсларны нәтиҗәлерәк файдаланырга, җиһазларны тулысынча тутырырга, продукциянең, материалларның һәм логистиканың хәрәкәтен оптимальләштерергә ярдәм итә. Милли проектта барлыгы 11 трлн сум табыш һәм хезмәткәрләрнең гомуми саны 1,5 млн.нан артык булган 5 меңнән артык предприятие катнаша.