Яр Чаллы предприятиеләре мисалында «Хезмәт җитештерүчәнлеге» милли проекты чараларын гамәлгә ашыру

2023 елның 10 ноябре, җомга

Бүген 10 ноябрьдә Чаллыда Чаллы шәһәре Башкарма комитеты җитәкчелеге ярдәмендә Татарстан Республикасы сәнәгать һәм сәүдә министрының беренче урынбасары Родион Карпов, Татарстан Республикасының Хезмәт җитештерүчәнлеге өлкәсендәге Төбәк компетенцияләр үзәге вәкилләре, шулай ук массакүләм мәгълүмат чаралары хәбәрчеләре катнашында Татарстан Республикасында «Хезмәт җитештерүчәнлеге» милли проектын гамәлгә ашыру нәтиҗәләрен яктырту максатларында матбугат туры уза.

Матбугат туры кысаларында милли проектта катнашучылар - «КАМАЗ-Энергетика» ҖЧҖ һәм «АЗ РариТЭК» ҖЧҖ милли проектны гамәлгә ашыруның гамәли тәҗрибәсе белән уртаклашалар.

"КАМАЗ-Энергетика" ҖЧҖ милли проект кысаларында газ поршеньнәре электр станциясен әзерләү процессын оптимальләштерде. Нәтиҗәдә, процессның узу вакытын 21% ка (14 тәүлектән 11 тәүлеккә кадәр) кыскарттылар, җитештерүне 38% ка (аена 1,6 данәдән 2,2 ка кадәр) арттырдылар. Икътисадый файда 33,9 млн сум тәшкил иткән.

"РариТЭК" автомобиль заводы" ҖЧҖ РариТЭКка холдинг керә. Милли проект ярдәмендә LOTOS бренды астында заманча, экологик яктан чиста шәһәр автобусларын җитештерү процессын оптимальләштерделәр. Нәтиҗәдә, процессның узу вакытын 39% ка (328 сәгатьтән 200 сәгатькә кадәр) кыскарттылар, 43% ка (сменага 0,7 данәдән 1 кадәр) арттырдылар. Икътисадый файда 28,7 млн сум тәшкил итте.

Предприятиенең реаль нәтиҗәләре җитештерү һәм офис процессларында гади идарә итү карарлары исәбенә ирешелә.

Предприятиеләргә эчке резервларны табарга һәм нәтиҗәлелекне арттырырга федераль һәм төбәк компетенцияләр үзәкләре экспертлары ярдәм итә.

Матбугат туры Яр Чаллыда очраклы гына узмый. Бу республиканың күп санлы сәнәгать предприятиеләре тупланган эре сәнәгать үзәге. Милли проектта катнашучы 233 предприятиенең 61 е Чаллыда (26,2%) нигезләнә.