Үзәкнең директоры Марат Әхмәров ведомствоара эш төркеме утырышында катнашты

2023 елның 5 июле, чәршәмбе

Бүген Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетында Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары - Татарстан Республикасы Министрлар Кабинеты Аппараты җитәкчесе Шамил Гафаров рәислегендә газ-мотор ягулыгын куллануны киңәйтү буенча ведомствоара эш төркеме утырышы узды.

Утырышта Үзәкнең директоры Марат Әхмәров, «Газпром газомоторное топливо» генераль директоры Денис Корниенко, профильле министрлыклар, башкарма комитетлар, шулай ук Татарстан Республикасы бюджет оешмалары вәкилләре катнашты.

Гамәлдәге ягулык салу инфраструктурасын һәм челтәрне алга таба үстерү планнарын исәпкә алып, республика экологик автопаркны бер мәртәбә арттыру бурычын куя. 2023 елда Татарстан Республикасында транспортны газ-мотор ягулыгына күчерүгә 122 млн сум акча каралган. Шуның 49 млн - республика бюджетыннан. Моннан тыш, 2023-2024 елларда җәмәгать транспортын яңарту буенча федераль программалар кысаларында газ-мотор ягулыгында 100 дән артык автобус сатып алу планлаштырыла. Татарстан хакимияте метан транспорты өлешен арттыру күзлегеннән караганда перспективалы дип «Халык ягулыгы» проектында катнашуны саныйлар.

​Бүгенге көндә Татарстан Республикасында Россиядә иң алга киткән газ салу челтәрләренең берсе бар. Төбәктә газ белән тәэмин итүче компрессор станцияләренең саны 50 гә якынлаша. Аларның 27се «Газпром газ-мотор ягулыгы» ныкы, тагын ике объект франчайзинг схемасы буенча эшли. 2023 елда компания яңа АГНКСны Алабуга муниципаль районында «Волга» М-7 трассасында файдалануга кертүне планлаштыра. 2024-2025 елларда шулай ук М-7 «Волга» һәм «Мәскәү - Түбән Новгород - Казан» М-12 федераль трассаларында тагын өч проектны гамәлгә ашыру мөмкинлеге карала.