Үзәкнең директоры Марат Әхмәров ТР Дәүләт Советының Икътисад, инвестицияләр һәм эшкуарлык комитетының күчмә утырышында катнашты

2022 елның 6 июле, чәршәмбе

6 июльдә «Казан компрессор машина төзелеше заводы» АҖендә Татарстан Республикасы Дәүләт Советының Икътисад, инвестицияләр һәм эшкуарлык комитетының күчмә утырышы узды.

Утырыш алдыннан парламентарий Казан заводы идарәчесе компрессор машина төзү заводы директоры Илнур Сәгъдиев озатуында җыю һәм сынау цехларында булдылар, заводның яңа проектлары белән таныштылар. 8 нче җыю цехы - төп җитештерү цехы, барлык төр җыю эшләрен башкара. Шулай ук биредә үзәктән куу компрессорларын гидросынау һәм җыю үткәрелә.

Комитетның пленар утырышының төп темасы республика машина төзелешендә 4.0 технологик платформасы нигезләрен формалаштыру булды. Аның төп темасы цифрлы технологияләр, хезмәт җитештерүчәнлеге һәм импортны алыштыру.

Сәламләү сүзендә Икътисад, инвестицияләр һәм эшкуарлык комитеты рәисе Шәфигуллин Лотфулла Нурисламович ассызыклаганча, республикада дәүләт һәм муниципаль идарә системасында, оешмалар эшчәнлегендә, дәүләт хезмәтләрен күрсәтүдә цифрлы технологияләрне үстерүдә сизелерлек нәтиҗәләргә ирешелде.

Комитет утырышында Татарстанда «Хезмәт җитештерүчәнлеге» милли проектын гамәлгә ашыру мәсьәләләренә аерым игътибар бирелде.

"Санкцияләр кертелгәннән һәм импортның логистик чылбырларын озынайтканнан соң, Россиядә җитештерелә торган продукциягә ихтыяҗ кискен сикереше булды, - дип билгеләде Лотфулла Шәфигуллин, - ихтыяҗның артуын нәкъ менә шушы милли проект тәэмин итәчәк. Аның исемендә "импортны алыштыру" дигән сүзләр юк, әмма, асылда, предприятиенең нәтиҗәлелеге арту белән аның конкурентлыкка сәләтлелеге үсә, продукция чыгару күләмнәре арта, һәм бу элек башка илләрдән җибәрелгән продукцияне алыштырырга мөмкинлек бирә ".

“Татарстан Республикасында “Хезмәт җитештерүчәнлеге” милли проектын гамәлгә ашыру барышы турында” дигән темага чыгыш ясаганда, Үзәкнең директоры Марат Әхмәров милли проектта катнашучы предприятиеләрдә хезмәт җитештерүчәнлеге үсеше программаларда катнашмаган предприятиеләргә караганда ике тапкыр югарырак, дип ассызыклады. Хәзерге вакытта милли проектта республиканың 176 предприятиесе катнаша.

"Әгәр 2022 елга планнар турында сөйләсәк, төбәк компетенцияләр үзәгенә йөкләнеш берничә тапкыр арткан. Быел безгә 73 предприятиене җәлеп итәргә, 44 проектны тормышка ашырырга кирәк (29 предприятие 2022 ел ахырында эшли башлаячак, проектларны ябу 2023 елга күчәчәк), 455 хезмәткәрне өйрәтергә кирәк. Чагыштыру өчен, 21 елда план 12 проект дәрәҗәсендә булган. Шуны да билгеләп үтәсем килә, аерым күрсәткечләрнең план күрсәткечләрен без үтәдек, мәсәлән, хезмәткәрләрне укыту буенча», - дип билгеләп үтте Үзәк директоры Марат Әхмәров.

Шулай ук Казан компрессор машина төзелеше заводы беренчеләрдән булып эшкә керде (2018 елда) һәм проектны хезмәт җитештерүчәнлеге өлкәсендә федераль компетенцияләр үзәге экспертлары белән берлектә гамәлгә ашырды, дип билгеләп үтте. Үз вакытында Казанькомпрессормаш яхшы нәтиҗәләр күрсәтте, процесс узу вакытын кыскартты һәм тәмамланмаган җитештерүне арттырды, продукция җитештерүне арттырды.

Хәзерге вакытта 2025 елга «2015-2024 елларга Татарстан Республикасы предприятиеләрендә хезмәт җитештерүчәнлеген арттыру» ярдәмче программасын озайту мәсьәләсе карала, анда кече предприятиеләрдә 20 проект республика бюджеты акчалары исәбеннән гамәлгә ашырыла (50 млн сум).

Чарада республика икътисадының җитештерү секторына кагылышлы берничә мәсьәлә тыңланды, мәсәлән, "Кулланучылар хокукларын яклау турында" федераль законның 4 статьясына һәм "Мәгълүмат, мәгълүмат технологияләре һәм мәгълүматны яклау турында" Федераль законның 106 статьясына үзгәрешләр кертү турында", - диде Гайзатуллин Ринат Рәүф улы, Икътисад, инвестицияләр һәм эшкуарлык комитеты рәисе урынбасары.

Импортны алыштыру процессында яңа компетенцияләрне торгызу һәм үзләштерү турында Татарстан Республикасы сәнәгать һәм сәүдә министры урынбасары Колчин Иван Петрович чыгыш ясады.