Үзәк директоры Марат Әхмәров «Хезмәт җитештерүчәнлеге өлкәсендә компетенцияләрнең федераль үзәге» АНО йомгаклау семинарында катнашты

2021 елның 28 декабре, сишәмбе

Белокуриха шәһәрендә хезмәт җитештерүчәнлеге өлкәсендә Федераль компетенцияләр үзәге 2021 елның агымдагы мәсьәләләр буенча фикер алышу һәм төбәк компетенция үзәкләре җитәкчеләре һәм хезмәткәрләре өчен иң яхшы практикалар алмашу эшенә йомгак ясады.

Чараны «Хезмәт җитештерүчәнлеге өлкәсендә компетенцияләрнең федераль үзәге» АНО, Алтай крае Икътисадый үсеш министрлыгы һәм «Алтай кластерлы үсеш үзәге» КАУ оештырды.

Татарстан Республикасы компетенцияләренең төбәк үзәге исеменнән үзәкнең директоры Әхмәров Марат Равил улы һәм җитештерү процессларын оптимальләштерү бүлеге башлыгы Радайкин Дмитрий Валерьевич катнашты.

Семинар спикерлары булып Федераль компетенцияләр үзәге экспертлары - генераль директорның аналитика һәм методология буенча урынбасары Светлана Горчакова, генераль директорның укыту буенча урынбасары Ирина Жук, РЦК белән эшләү бүлеге башлыгы, консультантлар һәм партнерлар Евгений Шустов, методология идарәсе башлыгы Алексей Курушин чыгыш ясады. Алар 2021 елда төбәк компетенция үзәкләренең эшенә нәтиҗә ясадылар, 2022 елда төп үзгәрешләрне анонсладылар, предприятиеләрдә белем бирүне оештыру, сакчыл җитештерү буенча инструкторлар әзерләү һәм персоналны сертификацияләү буенча белемнәре белән уртаклаштылар.

Төркем эше барышында катнашучылар икътисадның төрле секторлары предприятиеләрендә: авыл хуҗалыгы предприятиеләрендә, сәүдә һәм логистика предприятиеләрендә «Хезмәт җитештерүчәнлеге» милли проектын гамәлгә ашыру мисалларын өйрәнделәр.

Дөрес. «Хезмәт җитештерүчәнлеге» милли проекты икътисадның төп чимал булмаган тармакларының урта һәм эре предприятиеләрендә хезмәт җитештерүчәнлеге үсешен тәэмин итүгә юнәлтелгән. Милли проектта икътисадның төп чимал булмаган тармакларына (эшкәртү җитештерүе; төзелеш; транспортировка һәм саклау; авыл хуҗалыгы, урман хуҗалыгы, аучылык, балык тоту һәм балык үрчетү; сәүдә) караган 400 млн. сумлык еллык кереме күләме булган компанияләр катнаша ала.