Хезмәт җитештерүчәнлеге өлкәсендә Татарстан Республикасы компетенцияләре үзәге Россия Федерациясе төбәкләре арасында 4 нче урынны алды

2021 елның 19 октябре, сишәмбе

2021 елның 3 кварталы йомгаклары буенча Татарстан Республикасының хезмәт җитештерүчәнлеге өлкәсендәге төбәк компетенцияләр үзәге (Татарстан Республикасы ҮСК) Россия Федерациясе Төбәк компетенцияләр үзәкләре рейтингында 4 нче урынны алып тора, ул 8,3 балл җыйды.

Татарстан Республикасы КРY «Хезмәт җитештерүчәнлеге» милли проект структурасына керә торган «Предприятиеләрдә хезмәт җитештерүчәнлеген күтәрүгә адреслы ярдәм» федераль проекты чараларын төп башкаручы булып.

Традиция буенча квартал саен рейтинг төзүдә компетенцияләрнең төбәк үзәкләре катнаша, алар ким дигәндә 10 ай эшләде. Бүген бу Россия Федерациясенең 50 субъектыннан булган төбәк компетенцияләр үзәкләре.

Татарстан предприятиеләре тарафыннан «Җитештерүче статья» сайтында 237 дән артык заявка бирелгән, шуларның 131е республиканың Сәнәгать һәм сәүдә министрлыгы белән килешүләр төзегән инде.

«Хезмәт җитештерүчәнлеге» милли проектын гамәлгә ашыру кысаларында сакчыл технологияләр куллану инструментларына 1 903 катнашучы предприятие өйрәтелгән, җитештерү һәм/яки ярдәмче процессларны оптимальләштерү нәтиҗәсеннән гыйбарәт 61 үрнәк-ташкын булдырылган. Алардан Татарстан Республикасы КРҮ - 40, җәлеп ителгән консультантлар - 21 агым.

2020 елда мәйданчыкта тренинглар алып бару өчен 4 тренер өйрәтелгән. Аның эше чорында 850дән артык кеше укыды.

Исегезгә төшерәбез, «Хезмәт җитештерүчәнлеге» илкүләм проекты Россия Федерациясе Президенты Владимир Владимирович Путинның 2018 елгы май указын үтәү йөзеннән эшләнде һәм илдә хезмәт җитештерүчәнлеген өзлексез үстерү өчен шартлар тудыру максатыннан эшләнде. Моның өчен бизнеска дәүләт ярдәме чаралары комплексы эшләнде, ул җитештерү процессларын оптимальләштерүдә эксперт ярдәмен, милли проект предприятиесенең цифрлы экосистемасына онлайн-сервислар кертүне үз эченә ала; WorldSkills белгечләрен һәм инфраструктурасын җәлеп итеп рационализаторларның хәрәкәтен формалаштыру.

Рейтинг нәтиҗәләре белән "Производительность.РФ" ИТ-платформасында Милли проект - КРY рейтингы бүлегендә танышырга мөмкин.