Татарстан Республикасы 2022 ел йомгаклары буенча РЦК рейтингында 3 урынны алды

2023 елның 24 гыйнвары, сишәмбе

Чиләбе өлкәсе РЦК эш нәтиҗәләре буенча 2022 елда төбәк компетенцияләр үзәкләре рейтингын җитәкләде. Краснодар краеның РЦК икенче баскычка күтәрелде, өченче урын Татарстан Республикасы ҮК алды.

«Хезмәт җитештерүчәнлеге» милли проектын гамәлгә ашыру буенча Россия субъектлары рейтингы «Производительность.РФ».

Рейтингның өч регион-лидеры бер-берсеннән минималь өзек белән килде: Чиләбе өлкәсенең РЦК 8,66 балл алды, Краснодар краеның РЦК - 8,57, Татарстан РЦК - 8,47. Моннан тыш, беренче унлыкка РЦК - "Хезмәт җитештерүчәнлеге" милли проекты лидерлары шулай ук Рязань һәм Түбән Новгород өлкәләре, Удмурт Республикасы, Липецк, Оренбург, Томск һәм Белгород өлкәләре керде. Шул ук вакытта соңгы өч төбәк беренче тапкыр яхшылар унлыгына керде.

"Безнең рейтингның төп максаты - үз төбәгендә сакчыл җитештерү принципларын гамәлгә кертүнең иң нәтиҗәле практикаларын туплаган командаларны ачыклау, аларда башка РЦК хезмәттәшләре тигезләнә алсын өчен", - дип шәрехләде РЦК ның еллык рейтингы нәтиҗәләрен ФЦК генераль директоры Николай Соломон. Ул шулай ук билгеләп үткәнчә, нәкъ менә РЦК киң "филиал" челтәре ярдәмендә милли проект "бик яхшы темп" җыйды, бу ФЦК кураторлыгы астында барлык төбәк компетенцияләренең көйләнгән эше турында сөйләргә мөмкинлек бирә.

Исегезгә төшерәбез, ФЦК рейтингны 2020 елда үткәрә башлады. РЦК "Методология" бүлегендә "Производительность.рф" ИТ-платформасының тиешле битендә саналган тугыз күрсәткеч буенча бәяләнә. Бу мөстәкыйль проектларны гамәлгә ашыруга тәкъдим ителгән хезмәткәрләр туплау, предприятиеләрне җәлеп итү һәм гамәлгә ашырылган проектлар саны буенча планнар үтәү, проектлар чараларын гамәлгә ашыру графигын үтәү, җитештерү системасын үстерүнең максатчан дәрәҗәсенә җиткән проектлар өлеше, РЦК эшеннән канәгатьлек дәрәҗәсе, предприятиеләр хезмәткәрләрен укыту һәм инструкторлар әзерләү, иң яхшы тәҗрибәләрне бастырып чыгару планнарын үтәү кебек критерийлар. Рейтингта аны төзү датасына кимендә бер проектны гамәлгә ашырган РЦК катнаша. Бүгенге көндә бу РФнең 53 субъектыннан РЦК.

«Хезмәт җитештерүчәнлеге» милли проекты РФ Президентының май указы белән 2018 елда расланган (илкүләм проект җитәкчесе - РФ икътисади үсеш министры Максим Решетников). Куелган бурычларга ирешү өчен җитештерү процессларын оптимальләштерүдә финанс стимуллаштыруны һәм эксперт ярдәмен үз эченә алган бизнеска дәүләт ярдәме чаралары комплексы эшләнде.