Татарстан Республикасы XTҮ хезмәткәрләре Сакчыл җитештерү буенча тренерлар мәктәбендә квалификацияне арттыралар

2022 елның 22 сентябре, пәнҗешәмбе

Мәскәүдә «Применяй» ФЦК 5 нче тренерлар мәктәбе уза. Өйрәт. Бөтенләйгә». Ел саен уздырыла торган гамәли конференциядә Россиянең 63 төбәгеннән, шул исәптән Татарстан Республикасыннан сак җитештерү буенча 500 тренер һәм инструктор катнаша. Өч көн дәвамында «Хезмәт җитештерүчәнлеге» милли проектында катнашучы предприятиеләр һәм Региональ компетенцияләр үзәкләре (РЦК) вәкилләре иң яхшы тармак практикалары һәм укытуны нәтиҗәле оештыру буенча компанияләр тәҗрибәсе белән танышалар.

Тренерлар мәктәбе эшенең беренче көнендә ФЦК генераль директоры Николай Соломонның конференциядә катнашучылар белән традицион очрашуы булды. ФЦК башлыгы Россия консалтинг базарында күп кенә чит ил компанияләренең китүе аркасында булган үзгәрешләрне билгеләп үтте, шулай ук импортны алыштыру мәсьәләсендә ФЦКның аерым роле турында сөйләде.

«Без хәзер моментта продукция барлыкка килгән чикләүләргә ихтыяҗ зур булган предприятиеләргә ярдәм итәбез. Авиатөзелеш тармагы компанияләре, автокомпонентлар җитештерүчеләр һәм башкалар белән актив эшли башлыйбыз. ФЦКда экспертларның тармак командалары бар, - дип хәбәр итте тренерлар мәктәбе катнашучыларына Николай Соломон. - Без кыска вакыт эчендә компанияләргә җитештерү һәм сату күләмнәрен арттырырга ярдәм итәбез. Дүрт ел эчендә без үзебез куллана торган сак җитештерү методикаларының һәм коралларының нәтиҗәлелеген бер генә тапкыр исбатламадык».

2018 елдан Мәктәптә 2,5 мең предприятие һәм РЦК хезмәткәрләре катнашты. Тренерларны үстерүнең төп үзенчәлеге - практикага юнәлгәнлек. Өч көн дәвамында катнашучылар, ФЦК экспертлары белән берлектә, җитештерү процессларының нәтиҗәлелеген арттыру буенча илкүләм проектның реаль кейсларын тикшерәчәк.

Быел Мәскәүгә үз квалификацияләрен күтәрергә Татарстан ҮК директор-җитәкчесе урынбасары Байрамов Шамил, һәм РЦК ның Кама аръягы филиалы проектлары җитәкчеләре Тимерьянов Марат һәм Савкин Максим китте. Мондый мәктәпләрнең төп максаты - белем алу гына түгел, фикер һәм тәҗрибә алмашу, шулай ук практикада яңа күнекмәләр эшләү дә.

Быел тренерларга ФЦК һәм башка эре Россия компанияләре тарафыннан оештырылган 40 тан артык мастер-класслар керә ала. Уку программасы шунда ук өч юнәлеш буенча өстәмә белем алырга мөмкинлек бирә - инструментлардан файдалану күнекмәләрен һәм сакчыл җитештерү методикаларын куллану, укыту һәм камилләштерү.