Үзәк хезмәткәрләре Kazan Digital Week 2022 форумы эшендә катнашты

2022 елның 21 сентябре, чәршәмбе

Бүген Казанда илнең фәнни суверенитетын булдыруга һәм цифрлы трансформациягә багышланган Kazan Digital Week форумы ачылды. Форум эшендә Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов катнаша.

Ул Kazan Digital Week форумының инде өченче тапкыр үткәрелүен билгеләп үтте, әмма санкцион чикләүләр шартларында вакыйгаларның көн тәртибе аеруча актуальләшә.

«Форум кысасында чаралар илнең фәнни-техник суверенитеты бурычларын хәл итүгә юнәлдерелгән, шул исәптән үзебезнең программа тәэмин ителешен, технологик лидерлыкны, белешмәләрне яклауны һәм югары квалификацияле белгечләр әзерләүне, - дип мөрәҗәгать итте вакыйгада катнашучыларга Рөстәм Миңнеханов.

Аның сүзләренә караганда, быел форумның төп юнәлешләре сакланган. Узган ел чара катнашучылар арасында фикер алышу, тәҗрибә алмашу һәм эшлекле элемтәләр булдыру өчен мәйданчык буларак югары ихтыяҗны күрсәтте.

«Быелгы форум кысаларында 120 чара узачак, 32 илдән 13 мең кеше катнашачак. Форумның күргәзмә экспозициясе IT-өлкәдә 200дән артык проект күрсәтәчәк. Бу көннәрдә шулай ук Digital Skills чемпионаты узачак, ул 29 цифрлы компетенция буенча уздырылачак, аларның күбесе - инновацион», - дип сөйләде Татарстан Президенты.

Аның сүзләрен РФ цифрлы үсеш, элемтә һәм массакүләм коммуникацияләр министры урынбасары Максим Паршин тулыландырды.

«Казанда форум илнең цифрлы тормышында традицион вакыйга булды. Бу гомумроссия масштабындагы вакыйга. Биредә илнең барлык субъектлары вәкилләре җыелган, бу чараның Россиянең цифрлы трансформациясе өчен зур әһәмияткә ия булуын ассызыклый», - дип йомгаклады ул һәм Kazan Digital Week форумында катнашучыларга аның мәйданчыкларында нәтиҗәле эш теләде.

Ачылу тантанасыннан соң, югары кунаклар форумның күргәзмә экспозициясе мәйданчыгына юнәлделәр, иң кызыклы стендларны карарга һәм аларның вәкилләре белән аралашырга.